Praha – palec nahoru

Většinou tady poukazujeme na špatné příklady přispívající ke světelnému znečištění. Tak pozor, teď máme naopak dobré příklady, a to z hlavního města:

  • Národní muzeum zhasíná své (jinak velkolepě pojaté) osvětlení ve 21:00. Možná je to v návaznosti na zákaz vycházení po 21. hodině, pak to oceňujeme. Památka ale rozhodně nemusí svítit celou noc, když na ní (skoro) nikdo nekouká. Takže palec nahoru – a když může na noc zhasínat Národní muzeum, tak může na noc zhasnout prakticky jakákoliv památka v Česku. 
  • Snad již definitivní konec vysokých náhradních teplot chromatičnosti, už žádné 4 000 K a výše. Celá severozápadní část Prahy (8, 9) je osazována LED svítidly 3000 K, a to včetně hlavních tahů a výpadovek. Praha tak dodržuje doporučení Ministerstva životního prostředí. 3000 K není žádný zázrak, ale je to trend správným směrem a palec za to nahoru. A pokud vám ve vašem městě tvrdí, že na hlavních tazích musí být bílé světlo 4 000 K, tak nemusí, vezměte je do Prahy. Už se tady jedná o stovky, možná tisíce lamp.

Praha 7 jde po zmírnění světelného znečištění hned na několika místech:

  • Byl uzavřen dodatek ke smlouvě s obchodním centrem Stromovka, který má nově zajišťovat zatahování rolet a zhasínání centra. Nyní se kolem 22. hodiny zhasíná (včetně extravagantní bílé vánoční výzdoby, na kterou v loňském roce přišla stížnost na Ministerstvo životního prostředí). Poděkování patří starostovi Prahy 7 Mgr. Janu Čižinskému a radnímu Mgr. Ondřeji Mirovskému. Palec nahoru.  
  • Do řešení nevhodného osvětlení (bílý LED pás) bývalé lanovky na Letnou se opět zapojil starosta Prahy 7, přestože osvětlení spadalo pod Magistrát – osvětlení po týdnu, na podzim 2020, zhaslo. Je vidět, že záleží na zájmu komunálních politiků. Palec nahoru. 
  • V září 2019 se řešila i nová kancelářská budova u metra Holešovice, která má svislé světelné bílé pruhy. Domluvou starosty a ředitele budovy bylo nastaveno zhasínání ve 21:30, řešilo se i snížení intenzity. Při této příležitosti Praha 7 slovy svého starosty prohlásila “máme ambici světelný smog systémově řešit, zatím mapujeme terén”. Opět palec nahoru.

Tak co, je nějaké město před Prahou? Sem s dobrými příklady. Posílejte do diskuze nebo do zpráv. Ať si zlepšíme náladu a volně žijícím druhům prostředí.

Autor snímku: Bahnfrend, Wikimedia commons 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Posted in Různé.