Přednášky

O světelném znečištění pro předškoláky. Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Záznam je dostupný zde.


Co mají hvězdárny a sovy společného? Potřebují tmu! aneb přednáška pro děti. Přednáší Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR. Záznam je dostupný zde.


Lidé v rovnováze – Hynek Medřický, který je vynálezcem, badatelem a ochráncem přírody. Posledních 27 let se aktivně zabývá osvětlením a jeho vlivem nejen na člověka, ale i na přírodu. Spolupracuje s řadou výzkumných institucí včetně Akademie věd České republiky. Je vynálezcem světelného zdroje, který dokáže simulovat sluneční svit a stimuluje soustředění. Záznam přednášky je dostupný zde.


Jirka vysvětluje věci – Od vynálezu elektrického světla už pro nás noc neznamená tmu a náš mozek si na tento obrovský skok zatím neměl šanci zvyknout. V poslední době jsme navíc vystaveni čím dál většímu množství modrého světla třeba z obrazovek elektroniky, které je ve velké míře přítomno ve slunečním záření. To nám pak třeba způsobuje problémy s usínáním a další potíže. Odkaz na Youtube ZDE.


Světlo – dobrý sluha a zlý pán. Přednáší Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR a Hynek Medřický – Noc vědců 27. 11. 2020, záznam je dostupný zde.


Světlo – dobrý sluha a zlý pán. Přednáší Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR a Hynek Medřický – Klášter Broumov 15. 1. 2020. Záznam je dostupný zde.


Mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022 – úplný záznam a prezentace řečníků. Pro české předsednictví v Radě EU si Ministerstvo životního prostředí zvolilo jako jednu ze svých priorit také problematiku světelného znečištění. Při této příležitosti se dne 26. října 2022 v Hvězdárně a planetáriu Brno uskutečnil mezinárodní workshop Světelné znečištění 2022. Záznam a jednotlivé prezentace jsou dostupný ZDE.


Workshop Visegrádské čtyřky o světelném znečištění. Ministerstvo životního prostředí v květnu uspořádalo první mezinárodní webinář V4 zaměřený na světelné znečištění. „Workshop on Light Pollution 2020“ proběhl v rámci Českého předsednictví Visegrádské čtyřky (V4). Přednášky na YouTube jsou dostupné zde.