Nové osvětlení hráze přehrady Šance se nepovedlo

Povodí Odry rekonstruovalo osvětlení na hrázi přehrady Šance v Beskydech proti trendům ohleduplného osvětlování. V roce 2013 přitom byla v Beskydech založena Beskydská oblast tmavé oblohy. Jedná se o oblast, kde je noční životní prostředí v rozumné míře doposud ještě zachováno. Byla vyhlášena jako mezinárodní.

Nové osvětlení hráze přehrady Šance, foto: Robin Onderka

Nové osvětlení hráze přehrady Šance, foto: Jiří Hlisnikovský

Ani původní osvětlení hráze nebylo dobré. Pokud ale dochází k rekonstrukci osvětlení, mělo by být provedeno kvalitně a v přírodním prostředí, jakým oblast Beskyd bezpochyby je, by mělo být i ohleduplné k životnímu prostředí. Tedy minimálně dodržovat doporučení Ministerstva životního prostředí, pro národní parky a CHKO jsou doporučení ještě přísnější. A to pomíjíme otázku Pro koho tam ta světla vlastně v noci svítí?

Původní osvětlení hráze přehrady Šance, foto: Jan Kondziolka

Co se týče konkrétních výhrad k novému osvětlení, spatřujeme zde dva hlavní problémy a to světelné přesahy do horního poloprostoru a nově použité bílé světlo, které je zvláště v blízkosti vodního biotopu zcela nevhodné a pro přírodu nebezpečné, ryby a obojživelníci jsou na míru světla v noci zvlášť citliví. Příliš “studené” barevné podání svítidel v prostředí vodního biotopu také způsobuje doslova hmyzí genocidu.

Hmyz zmateně létá kolem lampy a hyne. Foto: Jan Kondziolka

Posted in Příroda.