V posledních dnech vyšla v médiích zpráva o tom, že sledování telefonu před spaním nemá významný vliv na spánek (viz např. Novinky a Česká televize). Titulky těchto zpráv jsou bohužel dost nešťastně formulované. Řada lidí si tyto zprávy vyložila tak, že noční světlo nemá žádné účinky, jak na spánek, tak i tvorbu hormonu melatoninu a cirkadiánní rytmy.
Je potřeba titulky a mylný výklad těchto zpráv uvést na pravou míru. Nejde o žádnou novou studii, která by objevila nová fakta, ale o interpretaci, tzv. review, několika článků vybraných skupinou psychologů, kteří jej psali s cílem rozšířit problém technologií užívaných před spaním o nové myšlenky, které by stálo za to testovat. Autoři zmiňované vědecké studie nepopírají, že světlo z mobilů potlačuje tvorbu melatoninu a práce se vůbec nezabývá jinými parametry spánku, na které světlo působí než spánkovou latencí (doba od zavření očí po usnutí), např. různými fázemi spánku, EEG záznamem elektrické aktivity mozku, ranní ospalostí, ranním kognitivním výkonem, metabolickými změnami apod.
Stále tedy platí, že umělé světlo v noci má vliv na tvorbu melatoninu. Četné studie dokazují, že i relativně nízké intenzity osvětlení mohou významně ovlivnit tvorbu melatoninu a cirkadiánní rytmy.
Vyjádření k tomuto tématu od chronobioložky, paní doc. Zdeňky Bendové, si můžete pustit na záznamu České televize.