V Ostravě proběhla mezioborová konference

Jako důsledek světelného znečištění asi každého napadne hvězdná obloha a méně viditelných hvězd, o viditelnosti Mléčné dráhy z měst si můžeme už jenom nechat zdát. Astronomové a milovníci noční oblohy už v tom ale mnoho let nejsou sami. Přesvědčili jsme se o tom v sobotu 4. března 2023, tedy na den přesně 10. narozenin Beskydské oblasti tmavé oblohy.

Na hvězdárně a planetáriu v Ostravě se konala první mezioborová konference nazvaná Proměny noci. V odborných příspěvcích zazněly informace, jak světlo v noci škodí lidskému zdraví, ptákům, hmyzu, živočichům obecně a speciálně netopýrům a samozřejmě také jak komplikuje pohled na oblohu. Své si k problematice světla v noci řekli také filosofové. Program konference je zveřejněn ZDE. Večerní odchyt Puštíka k okroužkování v lese za planetáriem se nepovedl, příznačně pro příliš velký stupeň světelného znečištění.

Poděkování patří hlavním pořadatelům – České astronomické společnosti, Správě CHKO Beskydy a Hvězdárně a planetáriu v Ostravě. Že se to povedlo, že nálada (nejen ta pracovní) byla dobrá, svědčí společná fotografie účastníků. Ta fotka nás může naplňovat optimismem, že se něco opravdu pohne také tím, že je na ní spousta mladých lidí, studentů Univerzity Palackého v Olomouci. Tak snad jsme zase o krůček blíž k záchraně noční tmy.

Foto: Tomáš Kubica

Posted in Akce, Lidé.