V jak světlem zasaženém prostředí žijete?

Snímek z družice NOAA-20 pořízený 4. dubna 2025 kolem 03:04 našeho času, krátce po západu Měsíce, vznikl díky přístroji VIIRS, který je určený pro sledování atmosféry a zemského povrchu v noci. Pokud je scéna nasvícena Měsícem, blíží se snímky denním záběrům „obohaceným“ o světla měst. Za bezměsíčných nocí lze sledovat i výrazně slabší zdroje – např. větší požáry, menší vesničky, ropné plošiny, větší rybářské a výletní lodi, z přirozených jevů v atmosféře pak polární záře a noční airglow i nehomogenity v něm.
 
Rozlišení záběru je 750 metrů (velikost jednoho pixelu promítnutého na zemský povrch), nelze tedy sledovat jednotlivé bodové zdroje (pokud nejsou izolované a dostatečně jasné), v jednom pixelu se sčítá jas ze všech zdrojů, které se v něm nacházejí.
 
Děkujeme Dr. Martinovi Setvákovi z Českého hydrometeorologického ústavu za zpracování snímku (data NOAA CLASS, zpracování v ENVI) i za tento komentář // Český hydrometeorologický ústav, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), Martin Setvák.
 

Zpracovaná data a snímky v lepším rozlišení jsou ke stažení zde (včetně podrobnější informace k formátům dat, resp. snímků). Jsou tam i GeoTIFFy, které by měly být kompatibilní s většinou sw používaného pro GIS či zpracování obecných družicových dat.

 
Posted in Různé.