V Brně se konal Kulatý stůl na téma biodynamického osvětlení

Dvanáct účastníků z vysokých škol, Akademie věd i firem zabývajících se světelnou technikou – odborníků na problematiku světelného znečištění, biologické působení světla ve dne a v noci a světelnou techniku – se dne 17. 4. 2019 věnovalo především otázkám, zda je nutná modrá složka světla v noci z hlediska světelné techniky a bezpečnosti a proč světelné znečištění a zvlášť modré světlo škodí.

Sjednocujícím tématem bylo omezení produkce světla v době nočního klidu. Za zcela zásadní byly označeny potřeba znalosti dobrého návrhu osvětlovací soustavy u projektantů venkovního osvětlování, začlenění problematiky do stavebního zákona a technických norem, aby se zamezilo vzniku zdrojů světelného znečištění a režim ohleduplného svícení (co nejmenšího) v době nočního klidu – na tom se shodli úplně všichni.

Všichni také vyslovili souhlas, že modrá složka světla není z hlediska světelné techniky v noci nezbytná. A také, že v souladu s doporučeními EU lze v ČR v době nočního klidu svítit maximálně 2 700 K (teple bílé světlo s nízkým obsahem modré složky světla) s tím, že večer a ráno lze použít i 4 000 K (bílé světlo s větším obsahem modré složky světla kvůli bezpečnosti na silnicích s velkým provozem) a naopak v době nočního klidu i PC Amber (bez modré složky světla, tedy nejohleduplnější k přírodě). To umožňuje jak použití svítidel 2 700 K na celou dobu noci, tak biodynamické osvětlení. Přírodo a člověče, snad vám svítá na zdravější svícení. Děkujeme všem dnešním panelistům.

Posted in Akce, Lidé.