Mezinárodní akce HODINA ZEMĚ je především zaměřena na připomenutí klimatické změny naší planety. Ale zhasnutí světel na jednu hodinu také připomene, kolik kolem sebe máme v nočním prostředí světla a tedy často velkého světelného znečištění. Více na https://hodinazeme.cz/.
A váš program pro 21. hodinu v sobotu 27. března při zhasnutých světlech? Přeci pohled na oblohu 😊.
Měsíc bude nad jihovýchodem, velmi jasný, bude mu zbývat jen jeden den do úplňku. Obloha bude proto v noci i na horách velmi světlá. Během stmívání lze pozorovat, jak se hvězdy sunou po nebi, o něco rychleji než Měsíc, který se na hvězdném nebi opozdí za hodinu o celý svůj průměr (půl stupně).
V souhvězdí Býka spatříme dvě oranžové hvězdy. Ta vlevo dole je opravdu hvězda Aldebaran, ta oranžová tečka nad ní je ale planeta Mars. Přesně ta planeta, kde již 8. dubna vzlétne první vrtulník mimo Zemi.
Zajímavým námětem k pozorování je porovnat vzhled Marsu, i když je nyní daleko a slabý, a Síria, nejjasnější hvězdy oblohy. Hvězdy, především ty nízko nad obzorem, na nás mrkají. U Síria je to zvláště zajímavé: je tak jasný, že jeho blikání je často výrazně barevné (u slabších stálic už změnu barev naše oči tak dobře nevidí). Je způsobeno turbulencí vzduchu s různými teplotami. Podaří-li se vám “zašilhat”, např. pohledem na prst na natažené paži, abyste Sírius viděli dvojitě, zjistíte, že jde jakoby o dvě úplně nezávislé hvězdy. Do každého oka zasvítí Sírius jindy a jinak.
Mars není bodový zdroj (dalekohled jej ukazuje jako malinký kotouček), což vede k tomu, že každý bod kotoučku bliká samostatně a vzájemně se to vyrovnává. Bezprostřední srovnání je snadné s Aldebaranem, který je jen kousek pod Marsem, a je také naoranžovělý.
Ještě zajímavější zážitek lze získat užitím jakéhokoliv dalekohledu. Když jím trochu kývete (což triedr držený v rukou “zajistí” skoro sám :-), rychlé proměny v čase se rozloží na pestrobarevnou křivku či čáru v zorném poli dalekohledu. Pak si dalekohled hodně rozostřete, abyste místo bodu viděli disk. Ten disk, to je vlastně objektiv dalekohledu osvětlený Síriem. Běhají po něm barevné skvrny – tak na zemský povrch přes atmosféru Sírius svítí. Když dáte před objektiv ruku s roztaženými prsty, uvidíte jejich stíny ve hvězdném světle.
Autor textu: Dr. Jan Hollan