Osvětlení domu a zahrady

Přispět ke snížení světelného znečištění může svým dílem každý z nás. Nejjednodušším a přitom velmi užitečným krokem je podívat se na venkovní osvětlení svého domu, garáže, chaty či zahrady. I takové soukromé osvětlení by mělo splňovat některé jednoduché zásady – nemělo by svítit sousedům do oken ani na zahradu a nemělo by svítit kolemjdoucím do očí. Rovněž je zbytečné, aby svítilo do nebe a lákalo hmyz ze širokého okolí.

Pokud montáž nebo výměnu osvětlení teprve plánujete, můžete za pomoci níže uvedených doporučení zvolit takové, které bude splňovat vaše požadavky a přitom bude ohleduplné k okolí. A pokud již osvětlení máte, nevadí. Mnohdy stačí světlomet trochu sklopit, použít úspornější světelný zdroj, nebo světlo vypínat, když jej nepotřebujete.

 

Domovní svítidla

 

Osvětlení vstupu do domu nebo do zahrady

Po takovém osvětlení obvykle požadujeme, nejen aby plnilo svojí funkci, ale také aby dobře vypadalo. Velmi oblíbené jsou proto lucerny a svítící koule, ty však patří mezi nejméně ohleduplná a šetrná svítidla a jsou zdrojem světelného znečištění. Na trhu je množství vhodných a pěkných svítidel, stačí se při výběru zamyslet jaký prostor potřebujeme osvětlit. Dávejte přednost takovým svítidlům, která jsou vybavená optikou či stínítkem a směřují světlo jen tam, kde je potřeba. Naopak se vyhýbejte svítidlům, která svítí bez omezení do všech směrů – je to zbytečné a ostatním to může vadit. Příchozí či kolemjdoucí by neměli být oslňováni, naopak by měl být dobře osvětlený vstup do objektu a prostor v jeho blízkosti.

 

Osvětlení větší části pozemku či prostoru před garáží

Takové osvětlení se většinou realizuje pomocí běžných halogenových světlomety. Pokud se vhodně zvolí jejich umístění, nasměrování a výkon, velmi dobře vyhoví požadavkům na ohleduplné a přitom účelné osvětlení. Dbejte však na to, aby takové osvětlení neobtěžovalo sousedy, nezasahovalo daleko mimo Váš pozemek a nesvítilo do nebe. Silné světlomety mohou být významným zdrojem světelného znečištění! Pokud svítidlo umístíte do větší výšky, můžete osvětlit velký prostor aniž by bylo nutné ho naklápět. Naopak umístění svítidla těsně nad dveře či vrata a jeho nasměrování téměř vodorovně je zcela nevhodné.

 

Dekorativní osvětlení zahrady

Oblíbená svítidla tvaru koule se vyznačují mimořádně špatným využitím světla

Oblíbená svítidla tvaru koule se vyznačují mimořádně špatným využitím světla, velká část směřuje přímo do nebe. Foto: webkamera Humlnet.cz

Dekorativní/architektonické osvětlení zahrady by mělo být decentní a mělo by dotvářet atmosféru místa, nikoliv oslňovat. Vhodná jsou svítidla směřující světlo především na zahradní cestičky či jednotlivé architektonické prvky, nevhodná jsou naopak svítidla zářící do širého okolí. Dejte přednost teplejšímu odstínu světla, který tolik neláká hmyz. Prosvětlování korun stromů je velmi bezohledné ke stromům i k živočichům kteří žijí v jejich korunách, nepoužívejte jej.

Proměňte svůj dům a zahradu na místo přátelské k nočnímu prostředí. Ocení to Vaši sousedé i příroda kolem Vás.