Osvětlení domu a zahrady

Přispět ke snížení světelného znečištění může svým dílem každý z nás. Nejjednodušším a přitom velmi užitečným krokem je podívat se na venkovní osvětlení svého domu, garáže, chaty či zahrady. I takové soukromé osvětlení by mělo splňovat některé jednoduché zásady – nemělo by svítit sousedům do oken ani na zahradu a nemělo by svítit kolemjdoucím do očí. Rovněž je zbytečné, aby svítilo do nebe. Vyzařované světlo by mělo mít teplou barvu, co nejvíce se blížící barvě ohně, jinak bude lákat hmyz, který bude kroužit kolem tak dlouho, dokud neuhyne.

Pokud montáž nebo výměnu osvětlení teprve plánujete, můžete za pomoci níže uvedených doporučení zvolit takové, které bude splňovat vaše požadavky a přitom bude ohleduplné k okolí. A pokud již osvětlení máte, nevadí. Mnohdy stačí světlomet trochu sklopit, použít úspornější světelný zdroj s teplým odstínem, nebo světlo vypínat, když jej nepotřebujete.

 

Domovní svítidla

 

Osvětlení domácnosti

S nočním světlem nejvyšší intenzity se zdaleka nejvíce setkáváme doma. O vlivu takového svícení na zdraví se můžete dočíst v dalších sekcích těchto stránek, například tady. Samostatnou kapitolou pak je používání televizorů, monitorů a displejů mobilních telefonů. Pokud jste se však naučili používat na mobilních telefonech noční filtry a jiné zdroje modrého světla včas před spaním vypínáte, můžete se v klidu začíst do následujících tipů. V místnostech, kde se nacházíte těsně před spaním je vhodné se vyvarovat zdrojů světla s modou složkou. Naopak, v místnostech, kde musíte být aktivní, je modrá část spektra důležitá pro vaše kognitivní funkce. Doporučujeme proto pro hlavní osvětlení kuchyně a pracovny používat zdroje s barevným podáním denního světla. V tom jsou v tuto chvíli v poměru cena/výkon stále nedostižné lineární zářivky. Vybírejte spíše chladnější odstíny. Pro místnosti, kde se nacházíte těsně před spaním je ale nezbytně nutné, vybavit je zdroji s teplým podáním barev. Základní pohodlí v obývacích místnostech, ložnicích, koupelnách a záchodech dosáhnete s LED zdroji s teplotou barvy 2700 K a nižší. Poku ale chcete skutečně nechat svým očím a mozku odpočinout a nachystat se na spánek, pak volte LED zdroje s teplotou 2200 K a nižší. Takové se již u nás dají bez problémů koupit. V obchodech je poznáte tak, že místo vláken mají žluté pásky a skleněná koule do kterých jsou uzavřeny má zlatavý barevný odstín i když je vypnutá. Prodává je například Ikea, Obi, Hornbach, dají se koupit na internetu. Velmi levně  jsou k dostání na eBay. Pro majitele GU patic je pak k dispozici třeba takováto bodovka se třemi úrovni výkonu, přičemž tu nejnižší můžete používat právě před spaním.

 

Osvětlení vstupu do domu nebo do zahrady

Po takovém osvětlení obvykle požadujeme, nejen aby plnilo svojí funkci, ale také aby dobře vypadalo. Velmi oblíbené jsou proto lucerny a svítící koule, ty však patří mezi nejméně ohleduplná a šetrná svítidla a jsou zdrojem světelného znečištění. Na trhu je množství vhodných a pěkných svítidel, stačí se při výběru zamyslet jaký prostor potřebujeme osvětlit. Dávejte přednost takovým svítidlům, která jsou vybavená optikou či stínítkem a směřují světlo jen tam, kde je potřeba. Naopak se vyhýbejte svítidlům, která svítí bez omezení do všech směrů – je to zbytečné a ostatním to může vadit. Příchozí či kolemjdoucí by neměli být oslňováni, naopak by měl být dobře osvětlený vstup do objektu a prostor v jeho blízkosti. Vždy dávejte přednost zdrojům s teplou bílou barvou světla. Označeny jsou zpravidla tzv. barevnou teplotou a ta by měla být 2700 K nebo nižší. Vyhýbejte se naopak moderním a silným LED reflektorům s denní bílou nebo studenou bílou (4000 K a výše).

 

Osvětlení větší části pozemku či prostoru před garáží

Takové osvětlení se většinou realizuje pomocí běžných halogenových světlometů nebo pomocí LED reflektorů. Pokud se vhodně zvolí jejich umístění, nasměrování a výkon, velmi dobře vyhoví požadavkům na ohleduplné a přitom účelné osvětlení. Dbejte však na to, aby takové osvětlení neobtěžovalo sousedy, nezasahovalo daleko mimo váš pozemek a nesvítilo do nebe. Silné světlomety mohou být významným zdrojem světelného znečištění! Pokud svítidlo umístíte do větší výšky, můžete osvětlit velký prostor aniž by bylo nutné ho vyklápět. Naopak umístění svítidla těsně nad dveře či vrata a jeho nasměrování téměř vodorovně je zcela nevhodné. Zatímco halogenový reflektor má přirozeně barvu světla teple bílou, tak LED reflektory koupíte v různých podáních. Zde opět preferujte teplou bílou barvu (2700 K a nižší).

 

Dekorativní osvětlení zahrady

Oblíbená svítidla tvaru koule se vyznačují mimořádně špatným využitím světla

Oblíbená svítidla tvaru koule se vyznačují mimořádně špatným využitím světla, velká část směřuje přímo do nebe. Foto: webkamera Humlnet.cz

Dekorativní/architektonické osvětlení zahrady by mělo být decentní a mělo by dotvářet atmosféru místa, nikoliv oslňovat. Vhodná jsou svítidla směřující světlo především na zahradní cestičky či jednotlivé architektonické prvky, nevhodná jsou naopak svítidla zářící do širého okolí. Dejte přednost teplému odstínu světla, který tolik neláká hmyz. Prosvětlování korun stromů je velmi bezohledné ke stromům i k živočichům kteří žijí v jejich korunách, nepoužívejte jej.

Proměňte svůj dům a zahradu na místo přátelské k nočnímu prostředí. Ocení to Vaši sousedé i příroda kolem Vás.

 

“Pokud vás vlastník obtěžuje nadměrným světelným znečištěním, jedná se slovy občanského zákoníku o nepřiměřené imise.” 

Právní úprava tzv. sousedských vztahů je obsažena v § 1013 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.). Ten stanoví: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že světlo vniká na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku. Zakazuje se přímo přivádět imise (světlo) na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“