Kulatý stůl odborníků na světelnou techniku v Brně

Už potřetí se sešli odborníci na světelnou techniku a venkovní osvětlování, aby diskutovali parametry potřebné pro správné osvětlování, zejména pak s ohledem na technické normy a parametry potřebné k ochraně přírody a člověka v nočním prostředí. Tentokrát se usadili v zasedací místnosti Ústavu elektroenergetiky VUT v Brně. Sešlo se 16 lidí, za účasti předsedy České společnosti pro osvětlování (ČSO) a předsedy a místopředsedy Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení (SRVO). Diskutovala se zejména potřebnost / nepotřebnost modré složky světla v nočním osvětlování, kde a kdy použít biodynamické osvětlení, o limitech na fasádách a mnoho dalších věcí.

Některé ze závěrů:

  • Biodynamické osvětlení jen tam, kam je potřeba nebo je to vhodné (někde je zbytečné používat vysoké teploty chromatičnosti).
  • Vzniká potřeba upravit technické normy, aby umožňovaly projektantům změnu zatřídění komunikace v průběhu noci (M –> P).
  • Diskutovala se také obava, jestli po potlačení modré složky světla bude dostatečná hodnota CRI důležitá pro rozpoznávání barev. A ukazuje se, že je dnes i u nižších teplot chromatičnosti jako např. 2 700 K dostatečně vysoká (Ra70 až Ra90).
  • Shoda také panovala nad tím, že v době nočního klidu je třeba svítit k přírodě ohleduplněji a že je to technicky možné.

Posted in Akce, Lidé.